InfoNu.nl > Kunst en Cultuur > Geschiedenis > De 25 presidenten van Frankrijk vanaf 1848

De 25 presidenten van Frankrijk vanaf 1848

De 25 presidenten van Frankrijk vanaf 1848 Frankrijk is de oudste geopolitieke entiteit van Europa en kent een fascinerende politieke geschiedenis. Van de zeventiende eeuw tot aan het begin van de negentiende eeuw was het zelfs het machtigste Europese land. In 1848 werd de Eerste Franse Republiek geïnstalleerd en werd voor de eerste keer een president gekozen. 169 jaar later zetelt Emmanuel Macron als 25ste president van Frankrijk...

Geschiedenis

De culturele identiteit van Frankrijk werd reeds rond 50 voor Christus bepaald door de verovering van het Keltische Gallië door Romeinse legers onder bevel van Julius Caesar. Na de val van het Romeinse Rijk ontstond het Frankische Rijk dat door de Germanen werd geregeerd. Sinds de splitsing van het Frankische Rijk en het ontstaan van West-Francië geldt Parijs als machtscentrum. Daarmee is Frankrijk de oudste geopolitieke entiteit in Europa. De landsgrenzen van Frankrijk kregen sinds de Vrede van Nijmegen (1678), het vredesverdrag tussen Frankrijk en de Republiek der zeven Verenigde Provinciën, ongeveer de vorm die het na de Tweede Wereldoorlog opnieuw heeft gekregen. Vanaf de 17de eeuw tot aan het begin van de 19de eeuw was Frankrijk de grootste mogendheid van Europa.

Eerste Franse Republiek (1792-1804)

Drie jaar na het begin van de Franse Revolutie in 1789 werd de Eerste Franse Republiek opgericht in 1792. Deze duurde tot de start van het Eerste Franse Keizerrijk in 1804 onder Napoleon Bonaparte. Napoleon werd in 1804 tot keizer gekroond en beëindigde daarmee de periode van het Franse Consulaat en de Franse monarchie (Eerste Franse Keizerrijk, 1804-1815). Na de nederlaag van Napoleon bij de Slag van Waterloo werd de monarchie (Huis Bourbon) terug hersteld. Deze periode noemt men de Restauratie (1815-1830).

Tweede Franse Republiek (1848-1852)

Na de Julimonarchie (1830-1848) dwong de revolutie van 1848 koning Lodewijk Filips tot troonafstand en werd de Tweede Franse Republiek geïnstalleerd. In deze periode werd Lodewijk Napoleon Bonaparte, neef van keizer Napoleon I, de eerste president van Frankrijk. Enkel jaren later werd hij zelfs keizer (Tweede Franse Keizerrijk 1852-1870).

Derde Franse Republiek (1870-1940)

De Derde Franse Republiek werd uitgeroepen na de Franse nederlaag in de Frans-Pruisische Oorlog van 1870-1871 tegen de Pruisen, dat gebeurde in mei 1871. De republiek overleefde de Eerste Wereldoorlog maar werd in 1940 vervangen door het Vichy-regime (1940-1944) van maarschalk Philippe Pétain.

Vierde Franse Republiek (1846-1958) - Vijfde Franse Republiek (1958-heden)

De Vierde Republiek vangt aan met het aftreden van Charles de Gaulle las voorzitter van de Franse regering in 1946 en eindigt met de terugkeer van de Gaulle in de Franse politiek in 1958. In 1959 werd hij de eerste president van de Vijfde Republiek.

Franse presidenten sinds 1848

presidentpartijgeboorte- & sterfjaarregeerperiode
1. Louis-Napoleon Bonaparte/1808-18731848-1852
2. Adolphe Thiersrépublicain1797-18771871-1873
3. Patrice de Mac-Mahonmonarchiste1808-18931873-1879
4. Jules Grévyrépublicain1807-18811879-1887
5. Sadi Carnotgauche républicain1837-18941887-1894
6. Jean Casimir-Periergauche1847-19071894-1895
7. Félix Faurerépublicain1841-18991895-1899
8. Emile Loubetgauche1838-19291899-1906
9. Armand Faillièresgauche1841-19311906-1913
10. Raymond PoincaréPRD1860-19341913-1920
11. Paul Deschaneldroite1855-19221920
12. Alexandre MillerandLRN1859-19431920-1924
13. Gaston Doumergueradical1861-19371924-1931
14. Paul Doumerradical1857-19321931-1932
15. Albert LebrunAD1871-19501932-1940
16. Vincent AuriolSFIO1884-19661947-1954
17. René Cotycentre-droit1882-19621954-1959
18. Charles de GaulleUNR1890-19701959-1969
19. George PompidouUDR1911-19741969-1974
20. Valéry Giscard d'EstaingFNRI, UDF1926-1974-1981
21. François MitterandPS1916-19961981-1995
22. Jacques ChiracRPR, UMP1932-1995-2007
23. Nicolas SarkozyUMP1955-2007-2012
24. François HollandePS1954-2012-2017
25. Emmanuel MacronEn Marche!1977-2017-
© 2012 - 2017 Jonasd, het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Marengo, het paard van Napoleon BonaparteMarengo, het paard van Napoleon BonaparteNapoleon Bonaparte had meerdere paarden, namelijk 52, maar het bekendste was Marengo, zijn gevechtspaard. In dit artikel…
Napoleontische Tijd: Staatsgreep van 18 BrumaireNapoleontische Tijd: Staatsgreep van 18 BrumaireDe Staatsgreep van 18 Brumaire was een staatsgreep die plaatsvond op 9 november 1799. Volgens de Franse Republikeinse Ka…
Postzegels: Verzamelgebied FrankrijkPostzegels: Verzamelgebied FrankrijkMet de uitvinding van de postzegel werd betalen voor postdiensten een stuk eenvoudiger en overzichtelijker. Nadat in 184…
Frankrijk: de gouden Napoleon kopen en verkopenFrankrijk: de gouden Napoleon kopen en verkopenDe gouden Napoleon is een zeer gewilde munt onder verzamelaars. De munt is vernoemd naar de Franse keizer Napoleon III.…
Noël est là, Franse versie van Do they Know It´s ChristmasNoël est là, Franse versie van Do they Know It´s ChristmasIn december 2014 verschijnt er een Franstalige versie van het nummer Do they Know It´s Christmas van Band Aid 30. De ker…
Bronnen en referenties
  • Wikipedia

Reageer op het artikel "De 25 presidenten van Frankrijk vanaf 1848"

Plaats als eerste een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Infoteur: Jonasd
Laatste update: 08-05-2017
Rubriek: Kunst en Cultuur
Subrubriek: Geschiedenis
Bronnen en referenties: 1
Schrijf mee!