Geschiedenis en Religieus Zionisme

Zionisme 7: Religieus Zionisme

Religieus Zionisme (Mizrachi) is een ideologie die Zionisme en Jodendom met elkaar combineert door het Zionisme te baseren op de principes van de Tora, Talmoed en andere Heilige Geschriften. Vaak behoren modern orthodoxe joden tot deze stroming. De belangrijkste ideoloog was de Rabbijn Abraham Izaak Kook. Hoewel hij Charedisch (ultra-orthodox) was -de charedische joden waren tegen het Zionisme- rechtvaardigde hij het Zionisme.


Dit is een vervolg op het artikel Zionisme 6.

Rabbijn Abraham Izaak Kook

In 1862 publiceerde de Duitse orthodoxe rabbijn Zvi Hirsch Kalischer zijn traktaat Derishat Zion. Hierin stelde hij dat de redding van de Joden, beloofd door de profeten, slechts via zelfhulp bereikt kan worden. Een andere orthodoxe rabbijn, Abrahaam Izaak Kook, zei dat het Zionisme gerechtvaardigd is en drong erbij religieuze Joden op aan zich in Palestina te vestigen en zei tegen de seculiere Socialistische Zionisten meer aandacht te schenken aan het Jodendom. Rabbijn Kook zag het Zionisme als een deel van het Goddelijk schema dat zou resulteren in de hervestiging van het Joodse Volk in haar thuisland. Dit zou redding brengen voor de Joden en de hele wereld. Nadat wereldvrede wordt bereikt door de stichting van de Joodse Staat, zal de Masjiach (messias) komen.

Religieuze Joden geloven dat het land Israël door God aan de oude Israëlieten was gegeven. Het recht voor de Joden is voor eeuwig geldig. Ondanks dit, waren vele religieuze Joden niet enthousiast over het Zionisme voor 1930. Zij meenden dat alleen de Masjiach de Joodse Staat kan herstellen. Zij beschouwden dat het religieus verboden was om de komst van de Masjiach te bespoedigen. Zij zagen het Zionisme als een uitdrukking van ongeloof in Gods verlossing en macht en daarom als rebellie tegen God. Rabbi Kook was het daar niet mee eens. Hij zei:
"Zionisme is niet slechts een politieke beweging door seculiere Joden. Het is feitelijk een instrument van God om Zijn Goddelijke schema te bevorderen en de terugkeer van de Joden naar hun thuisland te bevorderen, het land dat Hij aan Abraham, Izaak en Jakob had beloofd. God wil dat de Kinderen van Israël naar huis terugkeren om een soevereine Joodse Staat te stichten waarin Joden zouden kunnen leven volgens de wetten van de Tora en Halacha en de mitswot van het Land Israël uitvoeren (deze plichten kunnen alleen in het Land Israël worden uitgevoerd). Bovendien is het cultiveren van het Land Israël een gebod op zichzelf en moet worden uitgevoerd. Daarom is het vestigen in Israël een religieuze plicht en helpt het Zionisme Gods wil."

Een ander probleem dat religieuze Joden hadden met het Zionisme was dat de Zionisten grotendeels seculiere Joden zijn. Vooral de kibboets werd als groot kwaad gezien, omdat daar de Joodse Wet niet nageleefd werd. Rabbijn Kook zei hierop het volgende:
"Seculiere Zionisten mogen denken dat ze het voor politieke, nationalistische of socialistische redenen doen, maar in feite was de werkelijke reden een religieuze Joodse vonk in hun ziel dat door God was ingeplant. Zonder hun kennis dragen zij bij aan het Goddelijke schema en aan het uitvoeren van een grote mitswa. De rol van de Religieuze Zionisten is hen te helpen een Joodse Staat op te richten en de religieuze vonk in een groot licht te veranderen...... Op het einde zullen zij begrijpen dat de wetten van de Tora de sleutel zijn voor ware harmonie en een 'socialistische' staat dat een licht zal zijn voor de naties en de wereld redding zal brengen."

Geschiedenis en organisaties

De eerste rabbijnen die het Zionisme steunden waren rabbijn Jehoeda Shlomo Alkalai en rabbijn Zvi Hirsch Kalischer. Zij zagen in de emancipatie van de Joden in West-Europa een eerste stap in de verlossing (Geoela) en daarom moet men de messiaanse verlossing bespoedigen door een natuurlijke verlossing door middel van: de inzameling van alle Joden, de terugkeer naar Israël, landbouw en de opleving van Hebreeuws als dagelijks taalgebruik.

De Mizrachi (merkaz rochanie=religieus centrum) werd in 1902 opgericht in Vilna. Een jeugbeweging, Bnei Akiva werd in 1929 gesticht. Mizrachi gelooft dat de Tora het centrum behoort te zijn van het Zionisme. De Mizrachi partij was de eerste Religieuze Zionistische partij. Zij zorgde ervoor dat er een ministerie van religieuze zaken kwam en drukten wetten door voor kasjroet (kosher voedsel) en het houden van de Sjabbat. Voor de oprichting van de staat hadden zij al een netwerk van religieuze scholen.

Abraham Izaak Kook werd de eerste Asjkenazische Hoofdrabbijn in Palestina in 1924. Hij probeerde het Zionisme met het Orthodoxe Jodendom te verzoenen. De Religieuze Zionisten hadden ook hun eigen vakbond: de Hapoel Hamizrachi.

Meer over Zionisme is te lezen in mijn special De geschiedenis van het Zionisme.
© 2008 - 2009 Etsel, gepubliceerd in Geschiedenis (Kunst en Cultuur) op 25-01-2008, laatst gewijzigd op 28-01-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Etsel is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • Wikipedia

Reageer op het artikel "Zionisme 7: Religieus Zionisme"


Door Vangronsvelt jean op 25-04-2009

Shalom Etsel,
Sion zal door de heidenen vertrapt worden, is nog altijd het geval.
De meesten in het huidige beloofde Land zijn Thoraloos en goddeloos en zijn geen Joden, maar Russen en andere volken.
De christenen ,samen met de zogenaamde Joden,die van een Joodse moeder afstammen en van een niet Joodse man, zijn geen Joden, hebben een miljoen Russen en andere soorten het beloofde Land binnen geloodsd.
Als het Joden waren, dan had ELOHIM ze al lang uit het Land gezet door hun ontrouw en ongehoorzaamheid, want die horen daar niet thuis.
Ware Joden, die van een Joodse man afkomstig zijn, mogen het beloofde Land niet binnen.
De regering is Thoraloos, er heerst gewoon traditie
Groet jean Reactie infoteur op 25-04-2009:Hallo Jean,

Leef je zelf wel de Tora na? Bijvoorbeeld de Sjabbat en de spijswetten.

Groet, Etsel