Taal en Uitgeven

Een boek uitgeven - de verschillende mogelijkheden

Een boek uitgeven - de verschillende mogelijkheden

Vele mensen dromen er van om een boek te schrijven. Een gedeelte van deze dromers schrijft daadwerkelijk een boek, maar dan ben je er nog niet. Het boek moet natuurlijk ook gelezen worden. Er zijn drie opties; een reguliere uitgever, maar die kans is heel klein. Optie twee is naar een POD-uitgever te gaan. Zij printen de boeken, waardoor er kleine oplages kunnen worden gedrukt. De derde optie is voor iedereen haalbaar, dat is Eigen Beheer.


Reguliere uitgeverij

Volgens de cijfers wordt maar 1% van alle ingezonden manuscripten uitgegeven als boek. Dat is zeer weinig, de lat ligt daarom ook hoog. Veel uitgeverijen gaan liever met bekende namen in zee, dan met beginners. Ook moet het boek er uit springen, verrassen en bijzonder zijn. Het boek komt in de boekwinkels te liggen en is overal te bestellen. Ook wordt er veel aan promotie gedaan.

De uitgeverijen willen graag een papieren manuscript toe gestuurd krijgen. Soms volstaan een aantal hoofdstukken ook, maar vraag dat eerst. De meeste uitgeverijen willen graag het gehele manuscript beoordelen. Uitgeverijen zitten niet te wachten op manuscripten vol spelfouten, slordige opmaak, of handgeschreven. Maar ook niet op kant-en-klare boeken, overdreven opvallende kleuren of opmaak. Enkele bekende reguliere uitgeverijen zijn Lemniscaat, House of Books, Ten Have en Augustus.

POD-uitgeverij

Een POD-uitgever print de boeken en drukt ze niet. Hierdoor kunnen er zeer kleine oplages worden besteld, soms al vanaf 1 stuks. Omdat er weinig risico’s aan verbonden zijn, krijgen mensen sneller een kans om hun boek uit te laten geven. De meningen verschillen over de kwaliteit van deze boeken. De POD-uitgeverijen claimen dat 85% van ingezonden manuscripten goed genoeg zijn om uitgegeven kunnen worden.

Wat een nadeel is aan deze uitgeverijen is dat er weinig aan promotie wordt gedaan. Vaak wordt aan de auteur een lijst met 40 tot 80 e-mailadressen gevraagd van familie, vrienden en bekenden. Deze mensen krijgen dan een promotiemailtje toegestuurd. Ook vragen sommige POD-uitgevers om een lijst met zakelijke e-mailadressen, van plaatselijke boekhandels, kranten en nieuwszenders.

Vaak kunt u zelf meebepalen aan de omslag en illustraties of ontwerpen. Verschillende POD-uitgeverijen hebben ook een stuk eigen beheer in hun bedrijf. Als de POD-uitgever uw boek niet uit wil geven, kunt u bij ze terecht voor eigen beheer. Enkele bekende POD-uitgeverijen zijn Boekscout en Free Musketeers.

Eigen beheer

Eigen beheer heeft een lage drempel. Iedereen die wil en betaald, kan een boek uitgeven. Zolang er geen seksistische of racistische of andere ontoelaatbare dingen in het boek staan. Maar ook als u een kleine oplage wilt drukken van een familieboek, of alle facetten van een boek uitgeven zelf wilt doen, kunt u terecht bij eigen beheer. U zorgt zelf voor alle onderdelen van het proces; corrigeren, opmaak, promotie, omslagontwerp, illustraties, etc.

Bij sommige uitgevers kunt u bepaalde gedeeltes uitbesteden, maar dan wordt het voor u wel duurder. Maar daar tegenover staat dat u een hoge royaltyvergoeding krijgt na de verkoop van uw boek. Bij eigen beheer kunt u bij twee soorten uitgeverijen terecht; de uitgeverijen die de boeken drukken, zoals een plaatselijke drukker (wat het duurder maakt) of uitgeverijen die printen (POD). Bij printen kunnen er bestellingen vanaf 1 boek worden gedaan. Enkele bekende Eigen Beheer uitgeverijen zijn Lulu, Boekenbent en Bergboek.

Alles op een rij

Reguliere uitgeverijPOD-uitgeverijEigen Beheer
printen of drukkendrukkenprintenprinten (of drukken)
kostengeengeenja, hangt af van welke diensten je gebruik maakt
promotiejad.m.v. e-mailadressenzelf promotie
extra werkneeeventueel zelf corrigeren, opmaak, omslagalles zelf doen, of tegen betaling laten doen
in de boekwinkels/internetjaalleen internetzelf regelen
royalty'srond de 10%10-15%kan oplopen tot 100%
boekprijsvaste boekenprijzenbepaald de uitgeverzelf bepalen
meebepalen aan omslagontwerpsoms, niet altijd mogelijkjazelf doen

Gerelateerde artikelen

POD - Publishing On Demand
© 2008 - 2009 Coby79, gepubliceerd in Taal (Kunst en Cultuur) op 12-07-2008, laatst gewijzigd op 05-05-2009. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Coby79 is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • Lulu.com
  • Boekscout
  • Free Musketeers
  • Handboek voor schrijvers - Maaike Molhuysen en Louis Stiller

Reageer op het artikel "Een boek uitgeven - de verschillende mogelijkheden"


Door Rakker126 (infoteur) op 21-11-2008

Goed geschreven, lijkt me leuk een boek uitgeven! Reactie infoteur op 22-11-2008:Dank je wel, Rakker!