
De viering van Jom Jeroesjalajiem -eenwording Jeruzalem 1967
Op Jom Jeroesjalajiem wordt de hereniging van Jeruzalem gevierd. Tijdens de Zesdaagse Oorlog in 1967 werden de twee stadsdelen van Jeruzalem als gevolg van de verovering door het Israëlische leger (Tsahal) van de Oude Stad en het Arabisch Oost-Jeruzalem met elkaar herenigd. In de periode 1948 tot 1967 werd Joden de toegang tot de Oude Stad en Oost-Jeruzalem ontzegd. Tegenwoordig komen duizenden Israëliërs op de 28ste Ijar naar Jeruzalem om de hereniging te vieren.
God schiep de wereld om hem te dienen
In het begin van de tijd koos God een punt in de leegte van de ruimte en begon het universum te scheppen. God maakte licht en duisternis, hemel en aarde, zonnen, manen, sterren, rivieren, meren. Hij formeerde bergen, vlakten, woestijnen en jungles met bloemen en bomen, gras en graan; kleine, kruipende schepsels, vogels, vissen en dieren in alle grootte, kleuren en vormen. Schepsels ver in aantal boven de verbeelding. En uiteindelijk schiep hij de meest belangrijke entiteiten in het universum: Adam en Eva.God keek naar Zijn wereld en verklaarde dat het een goede wereld was, hoewel Hij zelfs wist dat er problemen zouden zijn en mensen niet altijd het juiste zouden doen. Het was immers God zelf die de mensen liet kiezen tussen goed en kwaad. Als de mensen goed kozen en probeerden Gods wil te doen, konden zij doorgaan een goede en liefhebbende wereld op te bouwen en ze zouden worden beloond. Als zij kozen te negeren of niet te gehoorzamen, zou de wereld lijden en zouden ze gestraft worden. Het lag dus aan henzelf.
De heilige natie Israël
God gaf aan Adam en Eva de gereedschappen die ze nodig hadden om hun werk te doen -verstand om te denken en te begrijpen, en wetten om hen het verschil te leren tussen goed en kwaad. Hij verdeelde de wereld in 70 naties, elk met een eigen land, en Hij gaf de zeven Wetten van Noach zodat ze wisten hoe te leven. Maar het was moeilijk voor mensen om zelfs de zeven geboden te gehoorzamen, dus koos God één natie -de Kinderen van Israël -om het licht van heiligheid levend te houden in de wereld. Hij gaf ze Zijn Tora met haar 613 geboden, en Hij gaf ze het Land Israël als een eeuwige erfenis.Israël was Gods eigen speciaal, heilig land. Zolang de Joden Gods Tora naleefde, zou God naar het land kijken en het volk voor eeuwig beschermen. Als ze ooit hulp nodig hadden, beloofde God dat Hij er altijd zou zijn.
De Heilige Tempel -Beit Hamikdasj
Hij gaf opdracht aan Zijn Volk een Heilige Tempel te bouwen. Hoewel God niet in een huis woont, zou Zijn Goddelijke Geest er altijd aanwezig zijn. Zijn huis moest gebouwd worden op de plek waar de Schepping van de wereld was begonnen. Het was het centrum van de wereld -het Land Israël. Het was in het centrum van Israël, de Heilige Stad Jeruzalem. En het was in het centrum van Jeruzalem, op de Tempelberg (Har Habayit). Natuurlijk is er geen manier dat we het universum kunnen meten om te zien waar exact het centrum is, maar de Tora vertelt ons dat op een mystieke manier Har Habayit het hart van de wereld is, de plek waar God het werk van Zijn Schepping begon.Adam bracht hier zijn eerste offer. Na de Zondvloed bracht Noach op dezelfde plek zijn offer. En hier bond Abraham Izaäk vast. Deze gebeurtenissen vonden plaats ver voordat de stad Jeruzalem en de Tempel werden gebouwd.
Jeruzalem, centrum van de wereld
Vanaf de tijd dat Koning David Jeruzalem bouwde was de stad belangrijk voor de wereld. David deed de voorbereidingen, maar het was Salomo die het feitelijke werk deed. Ceders en olijfhout, koper, goud en zilver werden hier naar toe gebracht om het Huis van God te bouwen. Alle zegen van God stroomde van de Hemel naar de Aarde op deze plek waar de Schepping ooit begon.Toen de Heilige Tempel af was, kwamen vele mensen vanuit de hele wereld naar Jeruzalem om te bidden en offers te brengen. De Aron HaKodesj (Heilige Ark) werd in de Tempel geplaatst. In de Ark lagen de twee stenen Tafelen waarop de tien geboden gegraveerd stonden. De Sjechina, de Geest van God, was hier. Jeruzalem werd een Heilige Stad voor de gehele wereld.
De Eerste Tempel stond 410 jaar. Het werd door de Babyloniërs in 423 voor de gewone jaartelling vernietigd. 70 jaar later herbouwden de Joden de Tempel. De Tweede Tempel stond 420 jaar. Het werd vernietigd door de Romeinen in het jaar 68. Nadien bleven de Joden hun gebeden opzeggen in de richting van de Westelijke Muur, terwijl er 1934 jaar lang altijd Joden bleven wonen in Jeruzalem onder vreemde heerschappij.
Jeruzalem herenigd
Op 28 Ijar 5727 (5 juni 1967) kwam op de derde dag van de Zesdaagse Oorlog de Oude Stad van Jeruzalem weer in Joodse handen. De Tempelberg en de Westelijke Muur kwamen weer in ons bezit. Voor de eerste keer sinds de vernietiging van de Tweede Tempel kwam Jeruzalem weer onder Joodse soevereiniteit.De oude stad groeide rond de Tempel. De moderne stad breidde zich uit. Het lijkt alsof de stad naar de Kinderen van Israël roept: "Bo'ee Kallah, kom mijn bruid, terug naar je thuisland, je Heilige Stad, het Huis van God."
De Derde Tempel is nog niet gebouwd, maar wanneer het zover is, zal het nooit meer worden verwoest. Ondertussen Is Jeruzalem de poort naar de Hemel, de plaats om voor God te staan, open je hart en biedt je gebeden aan, zelfs vandaag.


Joodse feestdagen: Jom Jeroesjalajiem
Jom Jeroesjalajiem is de dag waarop de herovering van Jeruzalem door de Israëliërs in 1967 (Zesdaagse Oorlog) herin…
Jom Jeroesjalajiem is de dag waarop de herovering van Jeruzalem door de Israëliërs in 1967 (Zesdaagse Oorlog) herin…
Jeruzalem: de Joodse hoofdstad
Jeruzalem is voor Joden uitermate belangrijk. Koning David maakte de stad destijds al tot hoofdstad van Israël. Noo…
Jeruzalem is voor Joden uitermate belangrijk. Koning David maakte de stad destijds al tot hoofdstad van Israël. Noo…
Jerusalem of Gold - gezongen door Ofra Haza
Jeroesjalajiem Sjel Zahav (Jeruzalem van Goud - Jerusalem Of Gold) is één van de mooiste nummers dat ooit is geschr…
Jeroesjalajiem Sjel Zahav (Jeruzalem van Goud - Jerusalem Of Gold) is één van de mooiste nummers dat ooit is geschr…

